УРОК У 4-А КЛАСІ

НА ТЕМУ:

«НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ: ГРОЗА, БУРЯ, ЗЕМЛЕТРУС, ПОВІНЬ. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС РІЗНИХ ПРИРОДНИХ ЯВИЩАХ»

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО УРОКУ

Мета: формувати в учнів уявлення про природні надзвичайні ситуації: грозу, бурю, землетрус, повінь; ознайомити із правилами безпечної поведінки під час різних природних явищ; виховувати почуття взаємодопомоги.

( Діти сидять у групах по 5учнів)

I. Організація класу.

II.Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з видами надзвичайних ситуацій в природі, навчимося правильно діяти в цих ситуаціях, знаходити правильне рішення. У кожного з вас повинно виникнути бажання прийти на допомогу іншому.

III.Вивчення нового матеріалу.

- Представники кожної з груп приготували невеликі повідомлення, що стосуються нашої сьогоднішньої теми. ( Виходять учні, тримають малюнки)

- Діти, подивіться на малюнки. Які природні стихійні лиха ви можете назвати?

( Учні називають: гроза, буря, землетрус, повінь )

1) Повідомлення учнів

ГРОЗА

Гроза - це грім і блискавка з дощем або градом. Під час грози зазвичай ще й сильний вітер.

БУРЯ

Буря - вітер великої руйнівної сили, який дме тривалий час. Бурю ще

називають буревієм. Великої шкоди завдає буревій людині й природі:

руйнує будівлі, лінії електропередач, ламає дерева.

ЗЕМЛЕТРУС

Землетрус – це коливання земної поверхні, що виникають унаслідок підземних поштовхів величезної сили.

Землетруси здебільшого виникають у гірській місцевості. На рівнинній місцевості вони бувають рідко і невеликої сили.

Під час слабкого землетрусу в будинках дзенькотить посуд, розгойдуються люстри, хитаються меблі… Під час сильних – пошкоджуються будинки: руйнуються дахи, обвалюються стелі, тріскаються стіни.

ПОВІНЬ

Повінь – це розлиття річки при розтаванні снігу, льоду або від тривалих дощів і злив.

Найчастіше повені бувають у тих селах і містах, які розміщені на берегах річок. ( Діти наклеюють малюнки на дошку )

2)Первинне закріплення нового матеріалу

а)розгадування кросворду:

1. Явище, при якому вода виходить з берегів річок і затоплює все

навколо. ( Повінь )

2. Раптові струси земної поверхні. ( Землетрус )

3. Тривалий снігопад з вітром. ( Заметіль )

4. Ситуація в природі, коли більше місяця немає дощу. ( Посуха )

5. Сильний тривалий вітер. ( Буря )

6. Наслідок небезпечної гри дітей з вогнем чи сірниками. (Пожежа)

7. Явище природи, яке відбувається внаслідок сильного вітру і

снігопаду. ( Хуртовина )

3)Слово вчителя, цікаві факти про надзвичайні ситуації в природі.

*10 липня 2000 року у Донецьку під час грози сталася трагедія.

Блискавка вдарила в дерево, під яким від дощу заховалося четверо дітей. Двоє хлопчиків ( 10 та 11 років ) вбило на місці, ще двох ( 13 та 19 років ) у дуже тяжкому стані відвезли до реанімації.

*30 квітня 1991 року під час повені у Бангладеш загинуло 500 тис. чоловік.

*1985р. в м.Сочі буря знесла з узбережжя в море легкові автомобілі і палатки. Десятки людей тоді отримали поранення.

*Найпотужніший землетрус на планеті стався у 1960 році в Чилі. Хвилі злизували цілі селища по всьому узбережжю.

*У 1976 році в Китаї відбувся найбільший землетрус за кількістю жертв. Тоді загинуло 255 тис. чоловік.

4)Висновок

- Отже, ви почули ці страшні цифри. Стихійні лиха забирають життя багатьох людей.

А як ви вважаєте, що б могло зменшити кількість загиблих людей в таких ситуаціях? ( Відповіді дітей )

5)Колективне складання правил безпечної поведінки під час природних надзвичайних ситуацій. (презентація «Природні лиха»).

Під час землетрусу :

Ø при перебуванні у будинку негайно вийти з нього. Ліфтом користуватися не можна, він може зупинитися між поверхами.

Під час повені :

Ø якщо ти знаходишся на першому поверсі, піднімися вище.

Ø при перебуванні в одноповерховому будинку піднімися на горище, дах.

Під час грози :

Ø не виходити з дому, зачинити вікна, двері і димоходи, подбати, щоб не було протягу, який може привернути кульову блискавку.

Ø не можна топити піч, бо дим, що виходить з труби може привернути блискавку.

Ø радіо і телевізори вимкнути з мережі.

IV.Закріплення вивченого матеріалу.

1)Демонстрація малюнків

Діти піднімають зелену сигнальну картку, якщо згодні із зображенням і червону – якщо не згодні.

2)Розфарбовування малюнків із зображенням явищ природи – стихійного лиха.

3)Вікторина

1.Як діяти, якщо землетрус застав вас вдома?

2.Як поводити себе вдома під час грози?

3.Чому під час землетрусу не можна користуватися ліфтом?

4.Яке місце найбезпечніше під час землетрусу?

5.Чому під час бурі не можна знаходитися під стовпами

електропередач?